Курс лекцій з єврейської історії та культури (доповнення до екскурсійної програми Музею Шолом-Алейхема)
Витоки таланту і натхнення видатного письменника Шолом-Алейхема знаходяться в єврейському традиційному способі життя, єврейській релігії — іудаїзмі, в історії давнього єврейського народу. Без нехай навіть поверхового дотику до єврейської Традиції, історії, культури увійти до світу літературних творів Шолом-Алейхема неможливо.
Цикл популярних лекцій і практичних занять має сприяти активізації інтересу до основної експозиції Музею Шолом-Алейхема, до творчості видатного письменника, до єврейської Традиції, історії, культури, до єврейського образотворчого мистецтва.
Розроблений курс базується на програмі для єврейських шкіл СНД та країн Балтії, складеної Центром Чейза з розвитку іудаїки російською мовою і Єврейським університетом в Єрусалимі, а також на ряді інших навчальних програмах.
Особливість пропонованої програми в тому, що вона розрахована на різні рівні підготовленості слухачів.
Розроблений курс занять з єврейської культури, з єврейського образотворчого мистецтва може бути запропонований найширшому колу слухачів, проте, має бути адаптований до кожної вікової групи і до кожної окремої групи слухачів залежно від ступеня підготовленості.
Мета і задачі курсу:
- Проникнення в єврейську культуру, заняття єврейським образотворчим мистецтвом — важливий компонент екскурсійної, просвітницької діяльності Музею Шолом-Алейхема.
- Вивчення єврейських традиційних ремесел, єврейського народного і професійного образотворчого мистецтва поряд із вивченням єврейської Традиції — ще одна можливість виховання пошани до багатої духовної і матеріальної культури єврейського народу.
- Можливість художньої творчості, закладена в пропоновані заняття, має сприяти виникненню інтересу до подібних інтерактивних лекційних програм.
- Вивчення багатої єврейської духовної та матеріальної спадщини — ще одна можливість залучення все нових і нових представників різних вікових груп відвідувачів до Музею.
- Організація загальних і персональніх (реальніх і віртуальних) виставок витворів художньої творчості відвідувачів Музею різних вікових груп.
Структура і обсяг програм:
Заняття розраховане на 1–1,5 академічних години.
Враховуючи особливості курсу, деякі теми подаватимуться лише у формі оглядових лекцій. Образотворче мистецтво в єврейській Традиції
- Історія єврейськоrо образотворчого мистецтва від танахічних часів і до наших днів. Ввідна лекція. Лекція супроводжується демонстрацією репродукцій творів живопису, графіки, скульптури.
- Події, пов'язані з майстерністю, наведені в книгах Біблії. Ця тема, як правило, викликає проблеми через фрагментарність вивчення єврейських класичних текстів. Без проникнення в єврейську Традицію навіть поверхове знайомство з єврейським мистецтвом неможливе. В деяких випадках може з'явитися необхідність проведення додаткових занять для вивчення текстів Біблії, присвячених майстерності. Ці складні теми необхідно зробити цікавими і зрозумілими для слухачів.
- Єврейське образотворче мистецтво в світлі єврейського закону (Галахи) (Рамбам, Шульхан Арух) .
- Мистецтво книжкової ілюстрації в єврейській традиції. Aгaдoт (ХІІІ–ХVIII ст.). Ілюстрація Сидурів, Махзорів (молитовників), Талмуда. На практичному занятті можна запропонувати учням створити ілюстрації до текстів Пасхальної Агади або титульний аркуш Сидура.
- Єврейське ужиткове мистецтво. Оглядова лекція. (Обрядові предмети з срібла та бронзи, рельєфи мацевот (надгробків), єврейський прорізна картинка (рейзеле): мізрахім, пінкасім, єврейський лубковий малюнок.
- Основні мотиви єврейського ужиткового мистецтва. Тема Храму і землі Ізраїлю в єврейському ужитковому мистецтві. Символіка єврейських зображень.
- Єврейські обрядові предмети (срібло, бронза).
- Практичне заняття (замальовки мотивів і сюжетів, які найчастіше зустрічаються на єврейських обрядових предметах).
- Єврейські надгробки (мацевот).
- Практичні заняття. Відтворення основних мотивів на образотворчій частині мацевот. (Техніка ― рельєфи з пластиліну). Архітектура.
- Синагоги України (XVI―XIX ст.) Європейська житлова забудова. Дерев'яні синагоги України. Розписи дерев'яних синагог.
- Практичне заняття. Робота над тематичними композиціями (наприклад, за мотивами розписів Ходорівської синагоги).
- Єврейська прорізна картинка (рейзеле, шавуосл, мізрахі).
- Практичне заняття. Вирізання з паперу.
- Експедиції Семена Aнськoгo в Україні. «Альбом єврейської старожитності».
- Деякі риси єврейського костюму. Традиційний одяг єврейських общин. Станкове образотворче мистецтво.
- Школа Ієгуди Пена.
- Творчість Марка Шагала.
- Єврейські художники в Україні.
- Єврейські художники в Києві.
- Єврейська спадщина в музеях України.
- Діяльність Культур-Ліги.
- Практичне заняття. Трансформації з паперу. Маски і костюми для свята Пурім.
- Древні синагоги Ізраїлю. Підлогові мозаїки. Розписи синагоги Дура-Європос (реконструкція синагоги експонується в Музеї діаспори, Тель-Авів).
Курс лекцій розроблений Іриною Климовою (зав. відділом «Музей Шолом-Алейхема», філія Музею історії міста Києва).