Неділя, 12.11.2017, 17:24
Вітаю Вас Гость | RSS
Змінні експозиції | Лекційні програми | Реєстрація | Вхід | facebook
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Листопад 2017  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 

Курс лекцій з єврейської історії та культури (доповнення до екскурсійної програми Музею Шолом-Алейхема)

Витоки таланту і натхнення видатного письменника Шолом-Алейхема знаходяться в єврейському традиційному способі життя, єврейській релігії — іудаїзмі, в історії давнього єврейського народу. Без нехай навіть поверхового дотику до єврейської Традиції, історії, культури увійти до світу літературних творів Шолом-Алейхема неможливо.

Цикл популярних лекцій і практичних занять має сприяти активізації інтересу до основної експозиції Музею Шолом-Алейхема, до творчості видатного письменника, до єврейської Традиції, історії, культури, до єврейського образотворчого мистецтва.

Розроблений курс базується на програмі для єврейських шкіл СНД та країн Балтії, складеної Центром Чейза з розвитку іудаїки російською мовою і Єврейським університетом в Єрусалимі, а також на ряді інших навчальних програмах.

Особливість пропонованої програми в тому, що вона розрахована на різні рівні підготовленості слухачів.

Розроблений курс занять з єврейської культури, з єврейського образотворчого мистецтва може бути запропонований найширшому колу слухачів, проте, має бути адаптований до кожної вікової групи і до кожної окремої групи слухачів залежно від ступеня підготовленості.

Мета і задачі курсу:

  1.  Проникнення в єврейську культуру, заняття єврейським образотворчим мистецтвом — важливий компонент екскурсійної, просвітницької діяльності Музею Шолом-Алейхема.
  2.  Вивчення єврейських традиційних ремесел, єврейського народного і професійного образотворчого мистецтва поряд із вивченням єврейської Традиції — ще одна можливість виховання пошани до багатої духовної і матеріальної культури єврейського народу.
  3.  Можливість художньої творчості, закладена в пропоновані заняття, має сприяти виникненню інтересу до подібних інтерактивних лекційних програм.
  4. Вивчення багатої єврейської духовної та матеріальної спадщини — ще одна можливість залучення все нових і нових представників різних вікових груп відвідувачів до Музею.
  5. Організація загальних і персональніх (реальніх і віртуальних) виставок витворів художньої творчості відвідувачів Музею різних вікових груп.

Структура і обсяг програм:

Заняття розраховане на 1–1,5 академічних години.

Враховуючи особливості курсу, деякі теми подаватимуться лише у формі оглядових лекцій. Образотворче мистецтво в єврейській Традиції

  1. Історія єврейськоrо образотворчого мистецтва від танахічних часів і до наших днів. Ввідна лекція. Лекція супроводжується демонстрацією репродукцій творів живопису, графіки, скульптури.
  2. Події, пов'язані з майстерністю, наведені в книгах Біблії. Ця тема, як правило, викликає проблеми через фрагментарність вивчення єврейських класичних текстів. Без проникнення в єврейську Традицію навіть поверхове знайомство з єврейським мистецтвом неможливе. В деяких випадках може з'явитися необхідність проведення додаткових занять для вивчення текстів Біблії, присвячених майстерності. Ці складні теми необхідно зробити цікавими і зрозумілими для слухачів.
  3. Єврейське образотворче мистецтво в світлі єврейського закону (Галахи) (Рамбам, Шульхан Арух) .
  4. Мистецтво книжкової ілюстрації в єврейській традиції. Aгaдoт (ХІІІ–ХVIII ст.). Ілюстрація Сидурів, Махзорів (молитовників), Талмуда. На практичному занятті можна запропонувати учням створити ілюстрації до текстів Пасхальної Агади або титульний аркуш Сидура.
  5. Єврейське ужиткове мистецтво. Оглядова лекція. (Обрядові предмети з срібла та бронзи, рельєфи мацевот (надгробків), єврейський прорізна картинка (рейзеле): мізрахім, пінкасім, єврейський лубковий малюнок.
  6. Основні мотиви єврейського ужиткового мистецтва. Тема Храму і землі Ізраїлю в єврейському ужитковому мистецтві. Символіка єврейських зображень.
  7. Єврейські обрядові предмети (срібло, бронза).
  8. Практичне заняття (замальовки мотивів і сюжетів, які найчастіше зустрічаються на єврейських обрядових предметах).
  9. Єврейські надгробки (мацевот).
  10. Практичні заняття. Відтворення основних мотивів на образотворчій частині мацевот. (Техніка ― рельєфи з пластиліну). Архітектура.
  11. Синагоги України (XVI―XIX ст.) Європейська житлова забудова. Дерев'яні синагоги України. Розписи дерев'яних синагог.
  12. Практичне заняття. Робота над тематичними композиціями (наприклад, за мотивами розписів Ходорівської синагоги).
  13. Єврейська прорізна картинка (рейзеле, шавуосл, мізрахі).
  14. Практичне заняття. Вирізання з паперу.
  15. Експедиції Семена Aнськoгo в Україні. «Альбом єврейської старожитності».
  16. Деякі риси єврейського костюму. Традиційний одяг єврейських общин. Станкове образотворче мистецтво.
  17.  Школа Ієгуди Пена.
  18. Творчість Марка Шагала.
  19. Єврейські художники в Україні.
  20. Єврейські художники в Києві.
  21. Єврейська спадщина в музеях України.
  22. Діяльність Культур-Ліги.
  23. Практичне заняття. Трансформації з паперу. Маски і костюми для свята Пурім.
  24. Древні синагоги Ізраїлю. Підлогові мозаїки. Розписи синагоги Дура-Європос (реконструкція синагоги експонується в Музеї діаспори, Тель-Авів).

Курс лекцій розроблений Іриною Климовою (зав. відділом «Музей Шолом-Алейхема», філія Музею історії міста Києва).

Copyright Музей Шолом-Алейхема © 2017
філія Музею Історії Києва
facebook