Обрядові предмети Бсамім - Статті про єврейські традиції - Каталог статей - Музей Шолом-Алейхема у Києві
Понеділок, 12.09.2016, 03:57
Вітаю Вас Гость | RSS
Змінні експозиції | Статті, публікації | Реєстрація | Вхід
Підрозділи...
Cтатті про музей [13]
Статті про єврейські традиції [10]
Статті про мистетство [6]
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Змінні експозиції » Статті, публікації » Статті про єврейські традиції

Обрядові предмети Бсамім

Ірина Климова

Обрядові предмети.

Бсамім

 

Ідея дотримання Шабату закладена в біблійній історії створення світу: за шість днів Бог створив небо і землю, рослини, тварин і, нарешті, людину. На сьомий же день відпочивав (на івриті «Шават») від Своїх трудів.

Протягом багатьох століть євреї відраховують  дні від суботи до суботи - від Шабату до Шабату. У всіх інших днів тижня назв немає - день перший, день другий і т.п. Три тисячі років Шабат (день суботній) - особливий в єврейському способі життя. Увечері шостого дня (у п'ятницю) в синагозі урочисто зустрічають «царицю Шабат».

По закінченні Шабату доводиться прощатися з «царицею Суботою» і повертатися до повсякденного буденного життя. Для цього і потрібен обряд «hавдала» - буквально «поділ, відділення». Для проведення цього обряду є кілька предметів: свічка з двома гнітами (або дві свічки з об'єднаними гнітом, кубок для вина і спеціальна скринька для пахощів - бсамім або хадас. Ці шкатулки роблять, переважно, з металів: срібла, бронзи, латуні. Під час проведення обряду їх передають з рук в руки. Запах пахощів (гвоздики, шафрану, інших прянощів) виливаються з безлічі отворів, зроблених в корпусі предмета. Зігріваючись від тепла рук, посилюється запах вмісту бсаміму. Весь подальший тиждень він залишається в пам'яті і нагадує про святість , про красу Шабату.

Перші відомі сьогодні форми бісам склалися в ранньому Середньовіччі в Західній Європі. Більшість з них нагадують архітектуру каплиць, башт костьолів і ратуш. Це пояснюється тим, що найчастіше в силу різних причин євреям доводилося замовляти обрядові предмети ювелірам-християнам, а у них бсамім асоціювалися з формами дарохранильниці, які використовуються в християнській літургії. Пізніше в Східній Європі з'явилося безліч бсімім найрізноманітніших, найхимерніших форм.

 

Категорія: Статті про єврейські традиції | Додав: iklim (12.11.2015)
Переглядів: 100 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Музей Шолом-Алейхема © 2016
філія Музею Історії Києва
facebook