Плануєте вечірку, пікнік або візит у гості, й зовсім обмаль часу на приготування їжі? Або може ви і є тією компанією, що готує страви на замовлення та доставляє їх за адресою? Якими б не були ваш бізнес чи потреба, якщо ви маєте справу з харчами, обов’язково паралельно постає питання: як, у що і де запакувати наїдки та напої.
Розбираємо найпопулярніші види тримачів для посудин з рідиною та щільних продуктів, а також ознаки високоякісної упаковки.
Тримачі для стаканів: надійність кріплення та термічний захист
Жодна подія, де передбачається пригощання, не обходиться без вживання рідин. Це можуть бути соки, мінеральна вода, кава, чай, алкогольні напої тощо. Все це треба кудись налити та доставити. Та й для ресторанів, кафе, їдалень наявність тримачів для стаканів є необхідністю, якщо гостям доведеться пересуватися з напоями у руках.
Головні вимоги до пакування у цьому випадку – надійність конструкції та кріплення стаканів, які до того ж мають захищати руки від травмування гарячим або холодом. Найпростіші та найбільш поширені картонні холдери. Тому є пояснення.
Матеріал, з якого їх виготовляють, а це картон, достатньо цупкий.
Вони витримують навантаження кількох наповнених стаканів.
Даний вид пакування береже навколишній світ, бо є продуктом вторинного перероблення, легко утилізується.
До переваг також можна віднести малу вагу та ергономічність, швидкість складання-розкладання, що важливо для великої партії замовлення пакувального матеріалу.
Коробка для локшини: бокси, які збережуть смак і не розкиснуть
Для тари, в яку планується покласти другі страви (гарніри), висуваються вимоги значно суворіші. Такі бокси мають:
витримувати температуру блюда максимально довгий час;
не втрачати своїх конструктивних ознак через вплив температури, вологи тощо;
відповідати стандартам безпечності для зберігання харчів (не містити токсичних домішок);
не псувати своїм зовнішнім виглядом привабливість та апетитність страви, яка є всередині.
Тобто коробка для локшини вже стає не просто місткістю для транспортування страви, а певним її оздобленням. Таку застосовують для доставлення вок-меню (приготовлених особливим методом страв, здебільшого східної кухні, з використанням великої кількості прянощів, де пакування використовується як тарілка).
Упаковка для фрі: на варті чистоти смаку й хрумкості
Третім видом тари, про яку слід дізнатися, аби свідомо обрати найкраще для пакування страв і напоїв, є упаковка для фрі. Тут важливим будуть:
стійкість до жиру, бо ніхто не схоче мати справу з пакуванням, через яке можна забруднити одяг;
екологічність та безпечність речовини, з якої вона виготовлена;
здатність захистити страву від проникнення в неї сторонніх запахів;
максимально довго зберігати смакові та візуальні властивості страви.
Тара візуально нагадує трапецію або прямокутник, вона може закриватися або бути відкритою.
Отже, перш аніж замовляти страви з доставленням, поцікавтеся у сервісу: які саме контейнери, стакани та інший допоміжний посуд він використовує, аби дрібна деталь не вплинула на задоволення від смакування. Якщо ж ви самі надаєте цю послугу, знайдіть постачальника якісної тари, щоб яскравість смаку та користь ваших страв не спотворило погане пакування.